Nassolás kutyamódra

Milyen rágcsálnivalókat ehetnek a kutyák? Olvasd tovább, hogy megtudd, milyen emberi ételek fogyaszthatóak biztonságosan a kutyák számára, és mely ételeket kell kerülni.

Milyen rágcsálnivalókat ehetnek a kutyák? Legyünk őszinték, ki ne szeretné látni a kutyája elragadtatott figyelmét, az örömteli várakozást és a csóváló faroktól sugárzó boldogságot a jutalomfalatozó-rituálé közben?

Azonban fontos emlékezni arra, hogy ne vigyük túlzásba a kutyád nasizását. Ha egész nap csak rágcsálnivalót adsz a kutyádnak, előbb utóbb a juti falat már nem is annyira jutalom?

A szakértők figyelmeztetnek, hogy a mértékletesség a kulcsfontosságú, és a finomságoknak nem szabad többnek lenniük, mint a felnőtt kutya napi összes bevitt kalóriájának 10%-a. Az étrendjük nagy részét mindig a napi kutyatápokkal kell biztosítani.

Íme öt dolog, amit érdemes figyelembe venni, mielőtt rágcsálnivalót adnál a kutyusodnak:

  1. OLVASD EL A CÍMKÉT
    A táplálkozás, mindennek az alapja, meghatározza a kutyád jövőbeli egészségét és boldogságát. Mielőtt bármilyen enni adnál a kutyusodnak, legyen az étel vagy rágcsálnivaló, kritikus fontosságú tudni, pontosan mi van ezekben az ételekben.
  2. VÁLASZD A TERMÉSZETES ALAPANYAGOKAT
    A legegészségesebb kutyafinomságok emberi fogyasztásra is alkalmasak, élelmiszerekből készülnek. Sajnos sok nem egészséges finomság van a piacon, amelyek egészségesnek tűnhetnek, pedig nem azok. Tehát legyél éber, és olvasd el azokat a címkéket!
  3. IGÁZÍTSD A FINOMSÁGOKAT A KUTYÁD SZÜKSÉGEIHEZ
    Amikor rágcsálnivalót választasz, fontos figyelembe venni olyan dolgokat, mint a kutyád életkora, súlya, allergiái, fizikai egészségi állapota és életmódja. Különböző kutyáknak különböző táplálkozási igényeik vannak, és fontos ezeket figyelembe venni a finomságok kiválasztásakor.
  4. „MÉRLEGEZZ”
    Sajnos a kutyák 54%-a túlsúlyos vagy elhízott, és ahogyan az embereknél, az állandó rágcsálás része lehet ennek a problémának. Ha a kutyád könnyebben gurul az oldalán mint szalad négy lábon, akkor óvatosan válaszd meg a finomságokat. Próbálj ki kutyák számára adható gyümölcsöket és zöldségeket, vagy más alacsony kalóriatartalmú rágcsálnivalókat.
  5. VEDD FIGYELEMBE AZ EGÉSZSÉGI ÁLLAPOTOT
    Minden kutya más és más, nincsenek kőbevésett szentírások a helyes táplálkozásró, mindenkinek egyedig igényei vannak. Ugyananakkor sok egészségügyi problémával rendelkező kutya élvezheti a nassolás örömét, ha megfelelő finomságot választ neki a gazdája. Mindenképpen kérdezd meg először az állatorvosodat, ha a kutyád tejcukor-érzékenységgel, könnyen irritálódó gyomorral, hasnyálmirigy-gyulladással vagy más egészségügyi problémával rendelkezik, mielőtt az alábbiak közül bármit adnál neki.

GYÜMÖLCSÖK ÉS ZÖLDSÉGEK REMEK OPCIÓK

Milyen finomságokat oszthatsz meg biztonságosan a szőrös barátoddal?

Egy cikkben a WebMD-n, a Kaliforniai Egyetem klinikai állatorvosa, Tami Pierce azt mondja:

„Ha nem vagy óvatos, a finomságok jelentős mennyiségű kalóriát adhatnak a kutyád amúgy normális, egészséges étrendjéhez.”

Ajánlja, hogy fontold meg az egészséges emberi ételeket, mint a gyümölcsöket és zöldségeket. „Adj nekik egy bébi répát, egy zöldbabot,  egy kis brokkolit,” mondja Pierce. „Azok szinte semmi kalóriát nem tartalmaznak, és a kutyák nem bánják, ha nem húsos és zsíros finomságot adsz nekik. Csak adj nekik valamit.”

Számos alacsony kalóriatartalmú gyümölcs és zöldség van, amik biztonságosak a kutyád egészségére nézve. Sőt, kismennyiségben kifejezetten egészségügyi előnyt nyújthatnak. Kiváló forrásai a kalciumnak, biotinnak, magnéziumnak és niacinnak.

Azok a gyümölcsök és zöldségek, amelyeket a kutyád ehet:

  • Répa
  • Brokkoli
  • Zöldbab
  • Édesburgonya
  • Alma (magot ne add neki!)
  • Áfonya (antioxidánsokban gazdag!)
  • Banán
  • Görögdinnye (A-vitamin!)
  • Uborka
  • Málna

Mindig vágd fel a gyümölcsöket és zöldségeket megfelelő méretű darabokra a kutyád méretéhez. A túl nagy darabok fulladást vagy elzáródást okozhatnak. Ha almát adsz a kutyádnak, távolítsd el a magokat, mert ciánidet tartalmaznak és ez egy olyan vegyületet, ami nagy mennyiségben mérgező lehet a kutyák számára.

Ezenkívül bár a brokkoli remek finomság, korlátozd az alkalmi rágcsálásra, mert olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek nagy mennyiségben irritálhatják a kutya emésztőrendszerét.

Azok az emberi ételek, amelyeket a kutyák nem ehetnek meg:

  • Szőlő
  • Mazsola
  • Avokádó
    (mivel tartalmazza a perszint, amely az emberek számára biztonságos, de mérgező a kutyák számára)
  • Xilit/azaz az édesítőszerrel rendelkező dolgok
    (olvassd el a mogyoróvaj címkéjét)
  • Makadámia dió
  • Görögdinnye héja
  • Hagyma
  • Fokhagyma
  • Fűszerekkel borított ételek

Bár ez a BARF etetés alapja, kerüld a nyers fehérje forrásokat, mint a hús vagy a nyers tojás a szalmonella kockázata miatt.

Az egészséges nasik, friss alapanyagokból készülnek.

A kereskedelemben kapható kutya nasik tele vannak „egészséges finomságokkal”, de ez többnyire csak a cimkéken szerepel, nem a tasakban. Sok termék tartalmaz tartósítószereket, mesterséges színezékeket, egészségtelen vegyi anyagokat, állati melléktermékeket és gyanús feldolgozott összetevőket.

Nagyszerű alternatívák a friss, emberi fogyasztásra alkalmas alapanyagokból készült finomságok. Általános szabály, hogy minél kevesebb az összetevő, annál jobb.

Egy nagyszerű példa a szárított hús nasinak. A legtöbb kutya imádja a rágcsálnivalókat. Sajnos a „szárított hús” előállítása olyan vegyi folyamatokat tartalmaz, amelyek veszélyesek lehetnek a kutyák számára. Valójában 2007 és 2015 között az FDA (Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala) több mint 5000 betegséggel és halállal kapcsolatos panaszt vizsgált meg, amelyek a jerky (szárított hússzeletek)  állateledel jutalomfalatokkal voltak összefüggésben, közülük sokat Kínából importáltak.

Egy egészséges alternatíva az emberi fogyasztásra alkalmas, vékonyra szeletelt, sütött és szárított hús—tartósítószerek nélkül. A kutyák imádják—és miért ne?—a friss, minőségi hús az egyetlen összetevő.

Sok más típusú finomság is van, amelyet korlátozott számú emberi fogyasztásra alkalmas-összetevőből készítenek, beleértve a húsokat, halakat és zöldségeket, és összekeverve mentával, petrezselyemmel, yucca gyökérrel és más természetes összetevőkkel. Néhány változat, például a lazac és a tökből készült finomságok alacsony kalóriatartalmúak, hipoallergének, és ideálisak a táplálkozási allergiákkal, kompromittált immunrendszerrel és gyomor-bélrendszeri problémákkal küzdő kutyák számára.

MIK A FINOMSÁGOK, AMIKET A KISKUTYÁKNAK ADHATSZ?
Mivel a finomságok fontosak lehetnek a a kutya nevelése során, sok kiskutya gazdi azt kérdezi, „Milyen finomságokat adhatok a kiskutyámnak?” Ez nagyban függ attól, hogy milyen a kiskutyád mérete, életkora és talán még fajtája—ezért mindig először kérdezd meg az állatorvosodat.

Ne felejtsd el, hogy a kiskutyáknak sok tápanyagra van szükségük a növekedéshez és a kalóriáik nagy részét az étkezésekből kell megkapniuk, nem pedig a finomságokból. Táplálkozási szakértők azt javasolják, hogy a kiskutyák kalóriáinak legfeljebb 5%-a származzon a jutalomfalatokból.

Íme néhány más kiskutyanasi-tipp:

Kerüld a tartósítószereket, az adalékanyagokat és egyéb nem természetes összetevőket, amelyek emésztési problémákat okozhatnak. A nagyon fiatal kiskutyák fogai még nem teljesen fejlettek, ezért puha finomságokat ajánlott adni nekik. Győződj meg róla, hogy a finomságok harapásnyi méretűek a kis szájakhoz képest. Szóval, akár a kutyád egy játékos kiskutya, egy aktív felnőtt, vagy egy méltóságteljes idős kutya, a jutalmazás szórakoztató része a kutyád életének. Csak használd az eszed és ne vidd túlzásba.